loading...
قفس عشق
افشین بازدید : 15 شنبه 19 مرداد 1392 نظرات (0)

تحقيقات جديد دانشمندان درباره حافظه ماهيها

 تحقيقات جديد دانشمندان نشان ميدهد ماهيها حافظه قوي دارند.
به نوشته روزنامه ديلي تلگراف در اينترنت محققان دانشگاه اكسفورد درتحقيقات جديد خود دريافته اند ماهيها برخلاف تصور عمومي قدرت يادگيري و حافظه اي قوي دارند به طوري كه بسرعت يادميگيرند و ميتوانند رويدادها را به مدت چند ماه به ياد داشته باشند.
آزمايشهاي انجام شده بر روي ماهيها دراكواريومي در دانشگاه اكسفورد نشان داد ماهيها برخلاف مغزكوچكشان از قابليت هاي شناختي برخوردارند كه به مراتب از قابليتهاي شناختي برخي پستانداران كوچك برتر است اين درحالي است كه پيش از اين ماهيها در مقايسه با جانواران بزرگتري از قبيل موشها , گربه هاو موشها موجوداتي كند ذهن قلمداد ميشوند.

تحقيقات جديد دانشمندان درباره حافظه ماهيها
ازمايشها ثابت كرد توانايي ماهيها صرفا در اجتناب از برخورد با اشيا محدود نميشود اين موجودات در واقع نقشه كاملي از محيط پيرامون خود را درمغزشان ترسيم ميكنند و موانع موجود در آن محدوده به مدت چند ساعت در حافظه آنها باقي ميماند.
ماهيها با استفاده از همين نقشه ذهني ميتوانند تغييراتي كه در اطراف آنها روي ميدهد تشخيص دهند , قابليتي كه موجوداتي مانند موش فاقد آنند.
نتايج اين تحقيق نشان ميدهد فراهم كردن محيط مناسبي براي ماهيها در آكواريوم اهميت زيادي دارد

افشین بازدید : 12 شنبه 19 مرداد 1392 نظرات (0)

 

ماهی ها چگونه موجوداتی هستند

ماهی مهره دار آبزی است که اصولا خون سرد، با فلس پوشیده شده و مجهز به دو سری باله جفت و چندین باله غیر جفت می باشد.ماهی در دریا و آب شیرین به وفور یافت می شود انواعی رادر جویبار های کوهستان مانند  ., char وgudgeon و در عمیقترین عمق اقیانوس مانند gulpers وanglerfish می شناسند. ماهی ها از نظر غذایی برای مردم سراسر جهان اهمیت زیادی دارند هر کدام را از مناطق زیستی جمع آوری می کنند و یا تقریبا به همان روش مثل گله گاو یا جوجه مرغ پرورش میدهند.ماهی را برای تفریح بخاطر ماهگیری با قلاب و نگهداری مورد استفاده قرار می دهند و ماهی ها را معمولا در آکواریم عمومی نمایش می دهند. ماهی نقش مهمی درفرهنگ در طی سالیان متمادی دارد مبنای وسعت به اندازه یک الهه و نماد مذهبی برای موضوعات کتابها و فیلمهای پرطرفدار است.ماهی چیست؟

ماهی را بطور دقیق حیوانی با ستون فقرات اما بدون چهار بازو تعریف کرده اند ، گروه آنها هیج شباهتی به پرندگان، پستانداران ندارد  ماهی یک نوع کلد نیست اما یک پارافیلتیک مجموعه از ما رماهی دهان گرد، مارماهی، خاویار، سگ ماهی، کوسه، سفره ماهی، ماهی شش دار، نیزه ماهی، ماهی الکتریسته ای را شامل میشود.

معمولا ماهی خونسرد است و دارای بدنی کشیده است که می تواند خیلی سریع شنا کند، اکسیژن خود را بوسیله آبشش بدست می آورند دوجفت باله دارد یک یا دوجفت باله شکمی ویک باله مخرجی وباله دمدار و آرواره و پوستی که با فلس پوشیده شده است و برای تولید مثل بسیار تخم می گذارد.   

بهرحال در هرکدام از آنها استثناهایی وجود دارد. ماهی تونایوتون(تن) وچند گونه از کوسه ها خون گرمند. قادرند دمای بدنشان را بالاتر از آب اطراف خود تنظیم کنند. با استفاده از ساختارهای مختلف بسیاری از ماهی های آبهای شیرین اکسیژن را از هوا و همینطور از آب بدست می آورند.ماهی شش دار ششهای مشابه با چارپایان دارند،  gouramis ساختاری دارد که اندام لامینت نامیده می شود که عملکرد مشابهی دارند درصورتیکه بسیاری از گربه ماهی ها مثل Corydoras اکسیژن را از طریق معده یا روده بدست می آورند.شکل بدن و ترتیب باله ها بطور قابل ملاحظه ای متغیر است ،پوشش برخی ظاهرا شکل ماهی نیستند بلکه شبیه به اسب دریایی ، pufferfish, anglerfish, gulpers هستند. همینطور ممکن است سطح پوست لخت باشد ( مانند مارماهی ) ، و یا با فلسهایی از نوع گونه های مختلف که همیشه به عنوان پلاکوئید ( در نوعی کوسه و سفره ماهی ) و کاسمید (ماهی های شش دار فسیلی ) کونوئید ( ماهی فسیلی مختلف وهمینطور نیزه ماهی ها و سیکلوئید و کتنوئید ( این دونوع آخر بیشتر در ماهی استخوانی است ) وجود دارند. ماهیانی وجود دارند که زمانی را خارج آب می گذرانند. Mudskippers را می خورند و بر روی سطوح گلی برهم تاثیرگذارند و فقط در زیر آب در پناهگاه های زیر زمینی پنهان می شوند.

بیش از نیمی از ماهیان مختلف را به عنوان مهره داران می شناسند حداقل 24600 گونه های ماهی را می شناسند بیش از 23000 گونه ماهی استخوانی و بقیه درحدود 850 تا کوسه ، سفره ماهی و چیمراس و در حدود 85 عدد مارماهی دهان گرد و مارماهی وجود دارند .اندازه ماهی ها 16 متر درکوسه سفید و 8میلی متر بلندیstout infantfish است.

بسیاری از انواع حیوانات آبزی معمولا ماهی نامیده می شوند ولی ماهی نیستند اینها شامل ستاره دریایی،ماهی ژله ای ، عروس دریایی و ماهی مرکب می شوند. بی مهرگان دریایی که  وال و حلزون دریایی و دلفین  هستند ماهی نامیده می شوند و باوجود این پستانداراند .دستگاه گوارش

 

ماهی با استفاده از آواره هایش میتوانند غذاهای گوناگون  شامل گیاهان و موجودات زنده را  بخورد. ماهی غذا را از دهان قورت می دهد و سپس از مری پایین می برد. وقتی وارد معده می شود غذا درمعده تجزیه میکند و در بسیاری از ماهی ها بیشتر عمل آوری را در کیسه انگشت مانندی که pyloric ceca.نامیده میشود انجام میدهند. pyloric cecaآنزیمهای هضم کننده را ترشح می کنند و از غذای هضم شده مواد  غذایی را جذب می کنند. اندامهایی مثل کبد و لوزالمعده آنزمهای مواد شیمیایی هضم کننده گوناگونی را در حین عبور غذا از لوله گوارشی به آن اضافه می کنند. روده مراحل هضم و جذب مواد غذایی را کامل می کندتنظیم دما

با وجود اینکه بیشتر ماهی ها اصولا جزء آبزیان و خونسردند ولی در هر دو حالت اسثتناهایی وجود دارد. تعدادی ماهی از گروه های مختلف توانایی زیستن خارج ازآب را برای یک مدت طولانی دارند. از این ماهی های دوزیست برخی مانند  mudskipper می توانند برای چندین روز در روی زمین زندگی کنند.همینطور گونه های معینی از ماهی ها دماهای بالای بدن را نسبت به دماهای مختلف حفظ می کنند. ماهی خونگرم

teleosts( ماهی استخوانی ) در راسته Scombroidei قرار می گیرد و شامل منقار ماهی ، ماهی تن، و گونه اولیه ماهی خال مخالی (Gasterochisma melampus) می شود. همه کوسه ها از  خانواده  Lamnidae باله کوتاه، باله بلند، سفید، کوسه ماهی اقیانوسی و کوسه ماهی آزاد بخاطر قابلیت تنظیم دما می شناسند و دلایلی بر ویژگی حیات در خانواده Alopiidae( کوسه ماهی های درنده ساحل ) پیشنهاد می- کنند.درجه دمای داخلی در منقارماهی تغییر میکند که گرما فقط در چشمها و مغز تن باله آبی و کوسه ماهی های خطرناک اقیانوس که درجه حرارت بدن را که بیش از 20 درجه سانتیگراد با درجه دمای آب اطرافشان تغییر نمی کند. دمای داخلی، باوجود ارزشهای متابولیسمی عقیده دارند که فواید مانند افزایش انقباض عضلانی، بالا رفتن میزان فعالیت های دستگاه عصبی و باعث افزایش میزان هضم غذا می شوند.دستگاه تولید مثل

تخمهای ماهی هر کدام ظاهرا و ذاتا بسته به گونه ها بارور می شوند. تخم بوسیله ماهی ماده گذاشته می شود و جنین در تخم رشد می کند و خارج بدنش از تخم خارج می شود. این ماهی ها را تخم گذار می نامند. ماهی تخم گذار بوسیله زرده داخل تخم رشد میکند. برای مثال ماهی های آزاد تخم گذاراند.

تخم ها بعد از باروری داخلی در بدن مادر نگهداری می شوند. هر جنینی در تخم خودش رشد می کند.   نوزادان مانند پستانداران زنده بدنیا می آیند. بعضی گونه های ماهی مانند کوسه ها بچه زا هستند. ماهی های بچه زا می توانند جنین هایشان رادر بدن مادر شبیه ماهی  ovoviviparous باقی بگذارند. بهرحال جنین ماهی بچه زا مواد مورد نیاز را از بدن مادر بدست می آورند ونه از طریق مواد داخل تخم. نوزاد گونه های بچه زا هم زنده زا هستند.

Livebearers اصطلاحی است که برای ماهی هایی که نوزاد زنده بدنیا می آورنداستفاده میشود. تخمها بطور داخلی توسط ماهی نر بواسطه اندامی بنام گونو پودیم بارور می شود.تخمها درداخل بدن ماهی ماده نگهداری می شوند تا آنها تخم گذاری کنند. ماهی ماده بعد از آن نوزاد ها را در آب رها می کند.نوزاد های Livebearers زرده تخم ندارند و می تواند به تنهایی کمتراز 24 ساعت شنا کند. بیشترین گونه های زنده زا گوپی،پلاتی،مولی ودم شمشیری است.

افشین بازدید : 20 شنبه 19 مرداد 1392 نظرات (0)

غذاهای زنده برای گوپی

کرم های سفید

تصویری از کرم های سفید که از غذاهای زنده ماهی گوپی می باشد

بسیاری از کرم های کوچک سفید هستند ولی این کرم ها به جنس Enchytraeus که مورد علاقه ماهی ها است و دارای 40 گونه اند اطلاق می شود. E.albidus یکی از بهترین گونه هایی است که در اروپا و آمریکا متعارف است. در آمریکا از ایالت مین تا نیوجرسی در طول ساحل نزدیک آب پیدا می شود. اغلب مقدار زیادی از آن ها را می توان در خزه های در حال گندیدن یا زیر سنگ ها پیدا کرد. این کرم لاغر است و تقریبا یک اینچ طول دارد. به خوبی در دماهای نسبتا پایین زادولد می کنند به همین دلیل معمولا در دمای 45 تا 50 درجه فارنهایت پرورش داده می شوند. این کرم ها در مواد در حال پوسیدن یا منابع غذایی تازه زندگی می کند. نان،خرده های شیرینی و شیر خشک همگی غذاهای خوبی برای این کرم به شمار می روند. استارتر این کرم ها همچون بسیاری دیگر از غذا های زنده به صورت تجاری به فروش می رسد.

کرم خونی

تصویری از کرم خونی که از غذاهای زنده ماهی گوپی می باشد

لارو حشراتی شبیه پشه هستند که اغلب بند بند بوده و رنگی خونی دارند. این کرم ها در گل و لای آب های نسبتا تمیز زندگی می کنند و اغلب گرفتار تور صید دافنی ها می شوند . کرم های خونی می توانند مدت زیادی در آب سرد زندگی کنند اما اگر اجازه بدهید آب گرم بشود به زودی حشرات بالداری تبدیل می شوند.
کرم های خونی در بسیاری از فروشگاه های آکواریومی به صورت یخ زده و و خشک شده وجود دارند. آن ها غذایی عالی برای گوپی های شما هستند.

اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 10
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 5
 • آی پی دیروز : 1
 • بازدید امروز : 1
 • باردید دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 1
 • بازدید ماه : 1
 • بازدید سال : 5
 • بازدید کلی : 305