loading...
جدیدترین خبرها
over2se بازدید : 32 شنبه 03 اسفند 1392 نظرات (0)

 

 

ایسنا نوشت:
استاندار چهارمحال و بختیاری از مردم استان بخاطر حفظ آرامش خود در بحث اعتراض به سریال سرزمین کهن تقدیر و تشکر کرد.
وی گفت: این موضوع باید ریشه‌یابی شود و بویژه مشاور تاریخی سریال که به نظر من یا انسان ناآگاه یا مغرضی است، محاکمه و همه‌چیز مشخص شود.
قاسم سلیمانی در ادامه این گفت‌وگو درباره اتفاقاتی که با توجه به پخش قسمتی از سریال سرزمین کهن افتاد، اظهار کرد: من احساس می‌کنم درباره این موضوع یا سهل‌انگاری یا نادانی عمیقی بر دست‌اندرکاران این مجموعه حاکم شده بود و بویژه مشاور تاریخی این سریال اصلاً تاریخ را نخوانده بود؛ چراکه بختیاری‌ها نقش بزرگی در طول تاریخ از جمله فتح قندهار و تصرف تهران داشتند.
خلاصه اظهارات او در این مصاحبه:
-نظر ما نسبت به اقوام در استان، وحدت در عین کثرت است. اقوام ضمن حفظ ارزش‌های فرهنگی خود به این موضوع توجه کنند که ما رشد و توسعه همه‌جانبه استان و توازن منطقه‌ای را می‌خواهیم و باید به هر منطقه متناسب با جمعیت، وسعت و امکاناتش رسیدگی کنیم یعنی هم توزیع اعتبار کنم و هم زیرساخت‌ها و نیازهای منطقه را مورد توجه قرار دهیم؛ ضمن اینکه از پتانسیل‌ها و مدیریت‌هایشان نیز استفاده کنیم.
-بختیاری‌ها اولین گروه مسلحی بودند که تهران را تصرف و حکومت وقت را به خواسته مشروطیت تسلیم کردند؛ ضمن اینکه در دوران دفاع مقدس تیپ پرافتخار و دلاور قمر بنی‌هاشم که خط‌ شکن‌ جبهه بود و شهدای بسیاری را به نظام جمهوری اسلامی تقدیم کرد، از بختیاری‌ها تشکیل شده بود و غیرت، شهامت، دلاوری و وطن‌دوستی بختیاری‌ها بر کسی پوشیده نیست.

-چهارمحال و بختیاری‌، خاستگاه بختیاری‌هاست و چهارمحالی‌ها نیز خود را بختیاری می‌دانند و نسبت به این موضوع همدردی و همراهی دارند. مردم استان در این قضیه و در ارتباط با توهینی که به آنها شد، آرامش خود را حفظ و سعی کردند از طرق منطقی مطالبات خود را پیگیری کنند.

- دوستانی که در مشاورت تاریخی سریال بودند اشتباه بزرگی کردند که یا این اشتباه سهوی و از روی نادانی بود یا مقصودی پشت قضیه وجود داشته و بنابراین من همینجا از مسئولان محترم نظام تقاضا دارم که این موضوع را مورد بررسی حقوقی و قضایی قرار دهند تا دیگر با چنین مسایلی برخورد نکنیم.

-خود من بختیاری هستم و ارتباط بسیار نزدیکی با بزرگان و فعالان و افراد شاخص قوم دارم و در این راستا با ده‌ها نفر تلفنی و حضوری صحبت کردم و به آنها گفتم که من از شما مردم بیشتر ناراحتم و این موضوع را از طریق قانون پیگیری می‌کنم.
-اعضای شورای تأمین ما تلاش فرهنگی جانانه‌ای درباره این موضوع داشتند و مسأله را به بُعد امنیتی نبردند"، اداره اطلاعات و نیروی انتظامی و سایر اعضای شورای تأمین نیز به توصیه من، جهت‌گیری فرهنگی داشتند و چنین رویکردی بر آرامش منطقه تأثیر گذاشت و در واقع ما با درایت مدیرانمان توانستیم، این بحران را به شکل منطقی جهت‌دهی کنیم و به طرف تقاضای مدنی سوق دهیم و بخاطر همین هم در شورای امنیت ملی و هم در هیأت دولت از این رویکرد تشکر شد.
-برخورد با تفرقه‌افکنان میان قومیت‌ها را یک ضرورت است. در این سریال یک دروغ مشخص به ایل و قبیله و تباری منتسب کردند که اگر این موضوع ریشه‌یابی نشود، مشکلات عظیمی ایجاد می‌کند؛ کما اینکه در برخی استان‌ها هنوز مشکلاتی ادامه دارد و تمام نشده است؛ بنابراین به نظر من بزرگان کشور، دولت و حکومت ما باید تدبیری بیندیشند.
- اگرچه در این باره مدیریت لازم اتخاذ شد، ولی به هر ترتیب چنین مسأله‌ای 10 تا 15 روز وقت ما و اغلب مدیرانمان را گرفت. من از سویی به مدیرانمان می‌گفتم که برخورد قهری و بگیر و ببند در این باره وجود نداشته باشد و از سوی دیگر به مردم می‌گفتم اگر شما به خیابان‌ها بیایید به اعتبار من لطمه وارد می‌شود؛ بنابراین بگذارید من از راه‌های قانونی مسأله را پیش ببرم.
-در این بحث در سراسر مملکت وقت شورای امنیت کشور و دیگر نهادها گرفته شد، ضمن اینکه این موضوع تبعات منفی شدیدی به بار داشته است، ما به دنبال وحدت اقوام هستیم. همانطور که آقای دکتر روحانی نیز نسبت به این موضوع هم اشاره کردند، ما به دنبال تقویت اقوام هستیم و به دنبال تخریب نیستیم.
-من باز هم تاکید می‌کنم که این موضوع باید ریشه‌یابی شود و بویژه مشاور تاریخی سریال که به نظر من یا انسان نادان یا مغرضی است، باید محاکمه شود و اگر چنین اتفاقی بیفتد شاید همه‌چیز مشخص شود.
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 1
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 3
 • آی پی دیروز : 1
 • بازدید امروز : 1
 • باردید دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 1
 • بازدید ماه : 1
 • بازدید سال : 1
 • بازدید کلی : 331