loading...
يا ثار الله...

mehrnaz بازدید : 7 دوشنبه 27 آذر 1391 نظرات (0)

سازهای مورد استفاده در محرم معمولا سنج، طبل، شیپور، فلوت، دوهل و در قدیم کرپ بوده است.

 

کرپ دو تکه چوب است که مانند سنج به همدیگر کوبیده می شود. از دیگر مراسم انجام شده در این ماه می توان به مراسم تعزیه به خصوص اجرای تعزیه دو طفلان مسلم و وقایع روز عاشورا اشاره کرد. در تعزیه معمولا ابزاری چون شمشیر، اسب ذول الجناح، خیمه ، گهواره علی اصغر، طبل، شیپور، نیزه، کلاه خود ، سپر ، چکمه و لباس قرمز با پر گروه کفار و لباس سبز یا مشکی برای گروه معصومین استفاده می شود . همچنین اجرای مراسمی به نام مقابله خوانی بین دو هیات عزادار مهمان و میزبان اجرا می شود. مقابله خوانی ، خواندن اشعاری است که حاکی از شرح مظلومیت های امام حسین و یارانش و خاندان اهل بیت و دادگری ... و خوش آمدگویی و بدرقه شهدای صحنه کربلاست.

 


The musical instruments for holding mourning rites in Muharram are usually drums, trumpet, flute, cymbal, and kettledrum. Krep instrument was also used long ago; it was consisted of tow wooden plate beaten together. In Muharram, the tragic happenings of Muharram are replayed in the forms of theater and role playing by people across Iran. Swords, horses, tents, cradle, drum, trumpet, spade, boot, shield and helmet are used to perform these religious plays. In these plays, the enemies of the family of the Prophet Mohamed wear in red, while the family of the prophet is dressed in green. Also, groups of people read monodies indicating the sacrifices of Imam Hussein, the third Imam of Shiite Muslims and the grandson of Prophet Mohamed, his family and friends in the sad occasion of Muharram in Karbala in Iraq about 1400 years ago.
 

mehrnaz بازدید : 8 دوشنبه 27 آذر 1391 نظرات (0)

روزها همچنان از پی هم می‌گذرند و دوباره محرم و عطر خوش حسینی به مشام می‌رسد و نوای «یاحسین» گوش جان را نوازش می‌دهد.

 

زمزمه‌ای كه همواره ورد زبان ملت ایران بوده و با نشأت گرفتن از زمزمه‌ها و نام حسین(ع) بود كه توانستند چنان حوادثی را بیافرینند به طوری كه با گذشت زمان هنوز فعل حسینی‌شان در اذهان حك شده باقی مانده است.
امام حسین ( ع ) به همراه 72 تن از یاران صدیقش حماسه‌ای خلق كرد كه حتی با یادآوری آن می‌توان به عظمت این نهضت حسینی پی برد و برای حركتها و مبارزات ظلم‌ستیزانه بعدی، در طول تاریخ پس از امام(ع) و یارانش الگویی گشت. در باره رویداد عاشورا بسیار گفته و نوشته‏اند. باز هم جاى گفتن و نوشتن باقى است، چرا كه این رویداد از چنان ابعاد بزرگ و گسترده‏اى برخوردار است كه هر چه بیش‏تر به تحلیل و بررسى آن پرداخته شود زوایاى نوتر و تازه‏ترى از آن آشكار خواهد شد. عاشورا نه یك حادثه كه یك فرهنگ است، فرهنگى برخاسته از متن اسلام ناب كه نقش حیاتى را در استحكام ریشه ها، رویش شاخه ها و رشد بار و برهاى آن ایفا كرده است. عاشورا هیچ گاه در محدوده زمان و جغرافیاى خاصى محصور نمانده است، بلكه همواره الهام بخش تشیع در راستاى حركت ها، جنبش ها و قیام هاى راستین شیعه ـ پل بسیارى از نهضتهاى دیگر ـ در برابر كانون هاى ظلم و كفر و نفاق بوده است. قیام عاشورا از سال 61 هجرى تا امروز همچون چشمه‏اى جوشان و خروشان از آب زلال و گواراى خود تشنگان معرفت و حقیقت را سیراب كرده، و الهام‏بخش بسیارى از نهضت‏هاى حقّ علیه باطل بوده است. انقلاب اسلامى، به رهبرى امام خمینى(ره) از عاشورا حسینی الهام گرفت. وصیت نامه سیاسی ـ الهی امام خمینی(ره) نیز این مفاهیم را بیان می‌دارد كه هر كس خود را بیشتر برای ظلم محیا كنید ، ظالم بیشتر می‌شود و اگر در برابر ظالم ایستادگی كنید ظلم از بین می‌رود. روحانیت شیعه همواره براى حراست از كیان فرهنگ عاشورا، نه فقط آن را در طول اعصار متمادى بازگو كرده است، بلكه حتى به بازسازى آن و پاسدارى از ارزش هاى ناشى از آن پرداخته است. بازسازى مضامین و مفاهیم بلند فرهنگ عاشورا در هر عصر و زمانى به فراخور حال آن زمان، تأثیر بسیار شگرف و سازنده اى در راه پیشبرد اهداف مقدسى همچون نشر معارف و فرهنگ اسلام ناب، بر جاى نهاده است. تاریخ شیعه گواه صادق و روشنى از این بازسازى‏ها است. این بار نیز آذرخشى دیگر از آسمان كربلا درخشید كه نور آن مشعل فروزان راه حق طلبان و حقیقت جویان، و ابهت و صلاى آن، در هم كوبنده الحاد و نفاق است. عاشورا رسالت بزرگى را بر دوش همه دینداران به ویژه آگاهان جامعه نهاده است. همگان پس از شناخت ابعاد آن موظف‏اند خود و جامعه خود را با آن مقایسه و از آن درس و عبرت بیاموزند، چرا كه زنده بودن تاریخ به ترسیم و تصویب آن و سنجش خودمان با آن است. از این روى، سخنی هر چند كوتاه پیرامون اساسى‏ترین بعد این حادثه بزرگ است كه در بخشی از آن تحت عنوان « عاشورا در محرم » كه بر گرفته از موضوعات مختلف پیرامون این حادثه تاریخی خواهد بود بیان می گردد .

اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 4
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 5
 • آی پی دیروز : 0
 • بازدید امروز : 1
 • باردید دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 1
 • بازدید ماه : 1
 • بازدید سال : 80
 • بازدید کلی : 217