loading...
village of sunoukesh
آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
ندارد 0 19 nader

نادر حیدری بازدید : 38 یکشنبه 29 بهمن 1391 نظرات (0)
سنوکش یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سراجوی غربی بخش مرکزی شهرستان مراغه واقع شده‌است.روستای سنوکش همان طور که در مطلب قبلی اشاره شد وجه تسمیه آن به سید کندی بر می گردد و دلیل آن هم این است که بیشتر اهالی این روستا سید هستن.

این روستا دارای 1000نفر جمعیت است که در فاصله 12کیلومتری شمال غربی  شهرستان مراغه واقع شده است که دارای طبیعت زیبا و در نوع خود منحصر به فرد است.

کوههای بلند و زیبا و باغات بی نظیرو آب و هوای معتدل از خصوصیات این روستا است.

بیشترین محصولی که از باغات این روستا برداشت می شود گردو و آلوچه هست که  کیفیتشان منحصر به فرد می باشد.

نادر حیدری بازدید : 9 یکشنبه 29 بهمن 1391 نظرات (0)
یادواره گرامی داشت 9 شهید هشت سال دفاع مقدس روستای سنوکش در مراغه برگزار می شود
بمناسبت دهه مبارک فجر دومین یادواره شهدای هشت سال دفاع مقدس پایگاه بلال حبشی حوزه والفجر 8 سپاه ناحیه مراغه برگزار می شود.

 به گزارش باشگاه خبرنگاران بسیج، ستاد یادواره پایگاه مقاومت بلال حبشی با همکاری سپاه ناحیه مراغه، بنیاد شهید و امور ایثارگران، بخشداری و حوزه والفجر8 را با حضور خانواده های معظم شهدا، رزمندگان و ایثارگران و بسیجیان سلحشور روستای سنوکش و سایر اقشار برگزار می کند.

گفتنی است: این یادواره شهدا  19 بهمن ماه درمسجد جامع روستای سنوکش ازساعت 10 الی 12 برگزار خواهدشد

نادر حیدری بازدید : 10 یکشنبه 29 بهمن 1391 نظرات (0)
آيت الله حاج سيد فتاح مراغي
آیت ا... حاج سید فتاح حسینی  مراغه ای کیست؟
                                                                                                                                        تحقیق و گرد آوری: سید مرتضی نصیری
مقدمه :
فقهای وارسته شیعه، که در عصر غیبت ، رهبری جامعه را بر عهده دارند، کتابهای متنوعی نگاشته اند. بیشتر نوشته های فقهی بزرگان ما فنی و استدلالی، برای پرورش طلاب حوزه ها و آشنایی  آنها با روش استدلال و استنباط احکام شرعی است، ولی از آنجا که پرچم رهبری جامعه بر دوش اینان است، مردم خود را موظف می دانند با تقلید و پیروی از آنها، که اصطلاحاً مرجع تقلید نامیده می شوند، به وظیفه دینی خویش عمل کنند. برای آشنایی با فتوای مرجع تقلید نیاز به رساله های  عملیه است که معمولاً ساده و دور از استدلالهای فنی نگاشته می شود یکی از بهترین و جامعترین کتابهایی که برای  دستیابی به فتاوای  مراجع، تدوین شده، العناوین تالیف مرحوم  آبه ا... العظمی حاج سید فتاح حسینی مراغی است .
معرفی:
آیت ا... حاج سید فتاح حسینی از شاگردان شیخ جعفر کاشف الغطا و از افاضل فقه و اصول در اواسط قرن سیزدهم هجری است.
 وی درنیمه اول قرن سیزده در روستای سنوکش از توابع  مراغه دیده به جهان گشوده و برای تحصیل به مراغه آمده و پس از تکمیل مقدمات و سطوح متوسطه آن زمان جهت ادامه تحصیل به کشور عراق عزیمت  و در حوزه نجف اشرف    مسکن گزیده و تا آخر عمر به تحصیل و تدریس و تالیف در آن حوزه اشتغال یافته است و در سال 1250 هجری قمری از سرای فانی به دار باقی شتافته و در نجف اشرف مدفون شده است.
این فقیه  فرزانه، که در فقه و اصول مهارت بسیار داشت، یکی از استوانه های مهم مرجعیت در صدر قرن سیزذه محسوب می شود.

اساتید :
شیخ موسی و شیخ علی دو فرزند فقیه و دانشمند کاشف الغطاء، قدس ا...  زکیه هم، از اساتید شناخته شده آیت ا... سید فتاح حسینی  بوده اند که بیشتر علما  این  مطلب  را یادآور شده اند و  خود ایشان نیز  در اواسط عنوان سوم جلد یک کتابش می گوید: «عند قراءتنا علی جناب شیخنا و امامنا الاجل الاوقر و النحریر الاکبر جناب الشیخ موسی ابن الشیخ جعفر قدس الله سره »
همچنین  از وجود مرحوم سید محمد مجاهد صاحب مناهل و مرحوم نراقی هم بهره برده است  که در اوائل عنوان 35 و درصفحه 181 و 253 یادی از آنان برده است.

شیخ آقا بزرگ تهرانی از او چنین یاد کرده است:
 «فقیهی بزرگ و عالمی بزرگوار، و از اعلام جلیل القدر و آیات عظام بود علاوه بر عناوین الاصول، فواید دیگری در چند مجلد دارد، که بخشی از آن در مباحث الفاظ از علم اصول و بخش دیگر در فقه و حاشیه شرایع الاسلام است، مباحث خیارات، اجاره، غصب و غیر اینها ، از کتاب شرایع، بخش سوم را تشکیل می دهد و محور بعضی از مباحث سودمندش، لمعه و شرح آن است، در فصل پایانی آخرین کتابش - که به خط مؤلف موجود است - مشیخه تهذیب الاحکام و رساله  ای درباره موثقین، نگاشته که نزدیک به پنجاه نفر از روات موثق را - که طبق عقیده خودش به وثوق آنها یقین داشته - با فواید رجالی دیگری، آورده است، او رساله ای هم در بکارگیری، دائره هندسیه در اهداف هیوی و تعیین اوقات شرعی، نوشته است، و از مجموع این  آثار به دست می آید، مؤلف از شخصیتهای استخوان دار و پخته علمی، بوده است.
آثار ایشان:
1-    العناوین
2-    اخبار امامة الباقر علیه السلام
3-    کتاب البیع
4-    التقریرات
5-    الحیاض المترعة
6-    رسالة فی عمل الدائرة الهندیة
7-    رسالة فی الموثقین
کتاب دو جلدی عناوین الاصول ، که نام درست آن «عناوین الاصول و قوانین الفصول »  است  ازمعروفتری تالیفات عالم فاضل حاج سید فتاح حسینی مراغی  به متن عربی مشتمل بر 94 عنوان  قواعد عامه فقهیه در باب علم  اصول فقه می باشد که در تاریخ     ( 1246 ه.ق) تالیف و درسالهای( 1274 و1297 ه . ق )تجدید چاپ شده است . وازجمله ی  نخستین تالیفات دانشمندان شیعی در علم اصول است .
جلد اول این کتاب دارای 568 صفحه با 26 عنوان وجلد دوم با     صفحه و 68 عنوان می باشد. و موضوعات جلد اول مبسوط تر وگسترده تر از عناوین جلد دوم است  
لازم به ذکر است که، کارنگارش قواعد فقهي درميان شيعه اماميه از شهيد اول و با تأليف کتاب " القواعد و الفوائد " آغاز و گسترش يافته است و پس از او، شهيد ثاني کتاب " تمهيد القواعد" را نوشته است وکتاب (عناوين) از ایت ا... سید فتاح مراغه اي پس از آن دو اثر شايد يکي از پرمايه ترين مأخذ در اين علم باشد
 

مختصر شرح علم اصول :
علم اصول فقه به عنوان مقدمه فقه از ضروری ترین علوم به شمار می رود و از آنجایی که استنباطهای غلط و برخلاف نظر شارع مقدس روی ندهد، باید علمی خاص بر اساس ادله عقلی و نقلی این مهم را بر عهده گیرد. «علم اصول » روش صحیح مراجعه به منابع و مدارک فقه و استخراج و استنباط احکام را بیان می دارد
 فقه و اصول با زندگی بشر در ارتباط و پیوستگی است و قوانین الهی را در دسترس امت اسلامی قرار می دهد. میزان گسترش ابعاد زندگی و پیچیدگی آن، قوانین و احکام جدیدی را می طلبد که پیش از آن مطرح نبوده است. مقتضیات زمان از عمده اموری است که در تحول علم اصول و گسترش فقه مؤثر است. چنانکه بحث «انسداد» در پاسخ برخی شاگردان وحید بهبهانی به وجود آمد و «اجتماع امر و نهی » با عنوان خاص از قرن سیزدهم در علم اصول ظاهر گشت.

تذکر :

با توجه به اینکه نام آیت ا... سید فتاح حسینی مراغی با نام حاج میر عبدالفتاح موسوی مراغی شاعر نامدار مراغی  ( تخلص به اشراق در اشعار فارسی و فتاح در شعر ترکی) صاحب مثنوی ریاض الفتوح تشابهاتی دارد اکثر مردم و گاهی محققین این دو را یک نفر معرفی کرده اند . که هریک جایگاه خاص خود دارد.

منابع:
1- حوزه های علمیه شیعه در گستره جهان، سید کباری، سید علیرضا ؛
2- کتابشناسی اصول فقه شیعه، مهدی مهریزی.
3- عناوين ضمان (اسباب و مسقطات)/ مير عبدالفتاح الحسيني‌المراغي؛ ترجمه وتحقيق محمدجواد شريعت باقري
4- خبرگزاری علمی و اطلاع رسانی دانیانیوز – کد خبری 4477
5- مجله تخصصي فقه و حقوق ـ شماره 4
6- الذریعه الی تصانیف الشیعه – آقا بزرگ تهرانی
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 9
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 1
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 2
 • بازدید امروز : 1
 • باردید دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 1
 • بازدید ماه : 38
 • بازدید سال : 100
 • بازدید کلی : 552